Bäst sparränta idag, högsta sparkontoräntor. Spara dina pengar till högst ränta.

Vi sammanställer sparkontoräntor från dom flesta banker dagligen, använd tabellen nedan för att jämför bankernas ränta för olika sparkonto (fasträntekonto) och se vilka som erbjuder bäst sparränta just nu.

Sparränta med insättningsgaranti

Bäst sparränta med insättningsgaranti.

Bank rörlig3 mån6 mån1 år2 år3 år5 år
Skandiabanken0.05%0.15%0.20%0.40%0.85%
Nordea0.10%0.10%0.15%0.35%
SEB0.15%0.15%0.44%0.75%
Swedbank0.05%0.15%0.10%0.12%0.26%0.65%
Ikano Bank0.28%0.40%0.55%1.00%
Länsförsäkringar Bank0.20%0.05%0.20%0.15%0.25%0.95%
Danske Bank0.05%0.10%0.15%0.20%0.40%0.90%
Handelsbanken0.03%0.05%
SevenDay0.70%0.65%0.70%1.00%1.25%1.50%
Marginalen Bank0.70%0.65%0.75%1.10%1.50%1.75%2.00%
Nordiska0.55%0.90%1.10%1.30%1.50%
Carnegie0.50%
Santander Consumer Bank0.65%
Avanza Bank0.30%0.35%0.40%0.80%0.90%
Collector Bank0.70%0.80%1.00%1.20%1.20%
Bank Norwegian0.35%
HoistSpar0.55%1.10%1.50%1.70%
Landshypotek Bank0.58%
GCC Capital0.75%1.30%
Svea Ekonomi0.88%
Avida Finans0.75%
BIGBANK0.95%1.25%1.55%1.75%1.75%
Resurs Bank0.60%
Nordnet
SBAB Bank0.60%
TF Bank0.70%1.00%
AK Spar0.70%
FOREX Bank0.35%
Nordax Bank0.58%
Lantmännen Finans0.35%
Erik Penser Bank0.90%0.95%1.05%1.60%1.70%
Aros Kapital0.70%0.75%0.85%1.05%
Bluestep Bank0.38%0.85%0.95%1.15%1.30%1.50%1.90%

Ju högre ränta dessto bättre. Klicka på respektive bank för mera information om banken samt fullständig räntehistorik.

Sparränta utan insättningsgaranti

Bäst sparkontoränta utan insättningsgaranti.

Bank rörlig3 mån6 mån1 år2 år3 år5 år
ViaSpar Finans4.50%5.10%5.60%8.33%8.75%9.50%
KronSpar4.04%
Upplands Spar6.60%7.25%7.75%8.25%9.25%10.00%
4Spar6.50%7.10%7.60%8.00%9.10%10.00%
Sparräntor idag

Ju högre ränta dessto bättre. Klicka på respektive bank för mera information om banken samt fullständig räntehistorik.

Fler räntor hittar du på vår sida om bäst bolåneräntor.

Kommentarer

Gilla oss så vi dig!